CPTED REKOMENDACIJOS. II DALIS. SAUGUMO JAUSMO IR APŠVIETIMO FAKTORIAI.

Tęsiame mokslų daktarės Irinos Matijošaitienės, Kauno technologijos universiteto docentės atliekamų tyrimų medžiaga paremtą CPTED rekomendacijų ciklą.

I. SAUGUMO JAUSMO FAKTORIUS. Saugumo jausmui įtaką daro žinojimas, kad gyventojų gyvenamojoje teritorijoje ar
jos apylinkėje yra įvykę bet kokios rūšies nusikaltimų, kad jie ar jų artimieji, draugai, kaimynai yra nukentėję nuo pažeidėjų. Tokiais momentais žmonės susimąsto, kad jų gyvenamojoje aplinkoje yra per mažai skiriama ar visai neskiriama dėmesio saugumui, o tai padidina nusikaltimų baimę.  Pagrindiniu šios problemos sprendimu laikytinas  gyventojų atsakomybės už savo gyvenamąją aplinką prisiėmimas, kaimynų subūrimas,
nuosavybės jausmo stiprinimas ir dalyvavimas Saugios kaimynystės grupės programoje.

Keletas pavyzdžių iš užsienio šalių gerosios praktikos:

Busane, Pietų Korėja, 2013-2014 m.  CPTED projektas, kuris apėmė
keturis nusikalstamumo pažeistus miesto rajonus, buvo sėkmingai pabaigtas po išsamių vietovės charakteristikų bei gyventojų sąmoningumo įvertinimo, pritaikant įvairius nusikaltimų aplinkoje ir gyvenimiškuosius tyrimus. Kiekvieno projekto stadijoje buvo įtraukti gyventojai, taip siekiant išlaikyti gyventojų ryšį su juos supančia aplinka ir vykstančiais pokyčiais. Taip pat norint užtikrinti platų nuomonių diapazoną, gyventojai buvo priimti į sprendimų priėmimo procesus, buvo sudarytas patarimų komitetas, kurį sudarė psichologinės kriminalistikos ekspertai bei vaikai ir jaunuoliai, taip pat kaip bendruomenės aktyvistai.

Kitas pavyzdys – Rainier Valley, Sietlas, Vašingtonas, JAV, 2003 m.  Fizinio dizaino pagerinimai buvo sukombinuoti su kaimynystės sudarytos programos pastangomis, tokiomis kaip gyventojų vedami „nusikaltimų pasivaikščiojimai“, kasmetinė „dviračių saugumo diena“, kurios metu sustabdomas mašinų eismas tam tikromis kaimynystės gatvėmis ir įvairūs kasmetiniai koncertai vietiniame parke, kurie suburia gyventojus, sustiprina ryšį tarp jų ir padeda susigražinti kaimynyškumą.

II. APŠVIETIMO FAKTORIUS.  Žmonės nesijaučia saugūs vaikščiodami tamsiuoju paros metu. Dažnai gyvenamosiose teritorijose pasitaiko neapšvietų vietų, pro kurias gyventojams tenka vaikščioti tamsiuoju paros metu. Neišspręstos tamsios vietos, kuriose sudaro galimybę pasislėpti pažeidėjui, suteikia nesaugumo jausmą, einant pro tokias vietas norisi paspartinti žingsnį.

Siūlomi sprendimų būdai:
- Gerų stebėjimo galimybių sukūrimas naudojant apšvietimą tamsiuoju paros metu, pagerina supančios aplinkos matomumą, ypač pėsčiųjų zonoje, taip sumažindamas nusikaltimo baimę.
- Apželdinimas ir kiti kraštovaizdžio elementai turi neuždengti apšvietimo šaltinių.
- Apšviestos kvartalo prieigos, automobilių stovėjimo aikštelės, pėsčiųjų takai. Apšvietimas
suprojektuotas taip, kad žmonės būtų atpažinti iš 7,50 m atstumo.
- Įėjimai į pastatus gerai apšviesti tamsiuoju paros metu.
- Apšvietimas suprojektuotas taip, kad nėra tamsių vietų, kuriose yra galimybė pasislėpti.
- Apšvietimo suprojektuotas taip, kad padėtų vairuotojams aiškiai matyti pėsčiuosius, kitus
automobilius ir objektus.

Reikia apšvietimą suprojektuoti taip, kad jis suteiktų aukštą matomumo lygį tamsiuoju paros metu.

Print Friendly

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>