„Saugi kaimynystė“ – patirtis Airijoje

                      Kuriant „Saugios kaimynystės“ programą Lietuvoje dažniausiai bandoma adaptuoti Skandinavijos ir/ar Anglijos šalių modelius. Pagal šių šalių patirtį formuojami veiklos, finansavimo modeliai, perimama komunikacijos organizavimo metodika, programos dalyvių psichologijos profiliai ir kt.

Airija 4

Tačiau yra ir visai kitokių „Saugios kaimynystės“ ekosistemos pavyzdžių. Tokiu būtų – „Saugios kaimynystės“ modelis Šiaurės Airijoje. Nuolatinė  įtampa tarp dviejų grupių -  protestantų ir Airijos katalikiškos pakraipos rėmėjų šioje šalyje reikalauja ekstremalių sprendimų ir „Saugios kaimynystės“ veikloje. Kiekviena iš minėtų grupių saugo – savo kaimynystę, o oficiali valdžia tik palaiko balansą. Jei į tarpusavio veiksmus valdžia pradeda kištis, ji pradedama kaltinti, žmogaus teisių pažeidimu. Taigi „Saugi kaimynystė“ čia formuojama didžiulėmis vietos bendruomenių pajėgomis, ypatingai išreiškiant priklausymo vienai ar kitai grupei identitetą, formuojant grįžtamojo ryšio palaikymą, aiškų bausmių taikymą už pažeidimus ir daro didelę  įtaką vietos gyventojams.Kiekviena teritorija pažymeta priklausymo vienai ar kitai grupei simboliais, jos istorija tam, kad patekę į konkretų rajoną, kvartalą, gyvenvietę visi aiškiai matytų, kokia čia grupė „valdo“, kokios vertybės čia išreiškiamos, ką čia galima daryti, o ko ne. Teritorijos „žymėjimui“ pasitelkiamas graffiti. Tai daro ne vandalai, o „Saugios kaimynystės“ bendruomenių nariai su aiškiu tikslu ir labai apgalvotai. Veikia struktūruoti „Saugios kaimynystės“ būriai, jiems skirtos susitikimų vietos – atskiri barai (pub‘ai), veteranų pagerbimo vietos, kuriose jaunimas ir vyresnio amžiaus žmonės kartu linksminasi, kur sueina ir bendrauja ir seneliai, ir vaikai (taip natūraliai perduodamos vietos tradicijos ir vertybės).

Airija 1

Ilgametės stiprios tradicijos suformavo tai, kad įvykus kokiam nors įvykiui, čia visų pirma kreipiamasi ne į policiją, o į „Saugios kaimynystės“ grupės atstovus, ir tik vėliau į policijos pareigūnus. Nes tai efektyvesnis būdas spręsti konkrečioje vietoje kilusias problemas!  „Saugios kaimynystės“ grupėse vyksta reguliarūs susitikimai. Yra sudaryti aiškūs metų kalendoriai, kuriuose pažymėtos bendruomenei svarbios datos, įvykiai, susitikimai. Bendruomenės organizuoja reguliarius „paradus“ –  eisenas gatvėmis su dūdų orkestrais, parodomąsias būgnų kovas ir kt. Šių „paradų“ m

Airija 3Vienas iš pavyzdžių, su kuriuo teko susidurti, gyvenant čia, buvo ilgą laiką be priežiūros paliktas privatus namas rajone (šeima ilgesniam laikui išvyko į kitą šalį). Po kurio laiko – chuliganai čia išdaužė stiklus. Tam, kad kiti nebedaužytų (nes apleistas namas traukia įvairius chuliganus) ir neišvogtų daiktų, kaimynai savo iniciatyva užkalė namo langus lentomis, pakeitė spynas, patį namą sutvarkė, kad grįžus šeimininkams viskas būtų tvarkoje. Taip buvo pasirūpinta ne tik išvykusio kaimyno turto saugumu, bet ir likusių kaimynų saugumu bei aiškiai perduota žinutė aplinkai – KAIMYNAI SAUGO. Ir komunikacija nenutrūko…etu – dunda visas mikrorajonas, bet tai daroma tikslingai, nes paskelbiama žinia, jog visas rajonas gali būti sujudintas įvykus kokiai nors situacijai bei parodoma, kas čia yra šeimininkas. Taigi bendruomenės visomis pajėgomis (pasitelkdamos vaizduojamuosius menus (graffiti), muziką, spalvas, ritualus ir kt.) parodo aplinkai kaip ir kieno saugoma ši teritorija.

 

Kalbintas:  Užupio Šerifas Vytautas Ratkevičius.

Print Friendly

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>