Atvejo analizė: Jungtinės Amerikos Valstijos

Programos pradžia

Viena pirmųjų „Saugios kaimynystės“ programų Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo pradėta vykdyti Sietle 1973 metais. Metais anksčiau, 1972, Nacionalinė šerifų asociacija inicijavo Nacionalinė „Saugios kaimynystės“ programą. Programos atsiradimą paskatino padidėjęs nusikalstamumo skaičius šeštojo dešimtmečio pabaigoje, kuris suformavo visuomenės poreikį nusikaltimų prevencijos programas nukreipti į gyvenamąsias vietoves bei įtraukti į tokią veiklą ir visuomenę. 2000 metų Nacionalinio nusikaltimų prevencijos tyrimo metu buvo nustatyta, jog 41 procentas Amerikos gyventojų gyveno bendruomenėse, priklausančiose „Saugios kaimynystės“ grupėms.

Po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro akto JAV siekis stiprinti ir apsaugoti visuomenę tapo vienu didžiausių prioritetų bei šiek tiek pakoregavo programos veiklos kryptis ir papildė šią veiklą pasirengimo nelaimėms, skubios pagalbos suteikimo aspektais bei priemonėmis, nukreiptomis prieš terorizmą.

„Saugios kaimynystės“ statistika

Anot duomenų bazės „USAonWatch“ sukauptos informacijos, šiuo metu Jungtinėse Amerikos valstijose veikia daugiau nei 25.000 aktyvių „Saugios kaimynystės“ grupių, vienijančių daugiau nei milijoną savanorių. Programa rūpinasi ir daugiau nei 5.000 teisėsaugą palaikančių organizacijų.

Nacionalinės šerifų asociacijos duomenimis, šiu metu vidutinis „Saugios kaimynystės“ grupės dydis yra 15 – 20 žmonių, vidutinis namų, priklausančių vienai grupei, skaičius yra 50. Asociacijos duomenimis, didžiausia „Saugios kaimynystės“ grupė vienija 8.500 savanorių ir yra įsikūrusi Fredriko mieste. Kaimo vietovėse neretai „Saugios kaimynystės“ grupę sudaro tik trys savanoriai. Vidutiniškai savanoriai „Saugios kaimynystės“ veiklai per metus skiria 5 – 40 valandų. Pradėjus įgyvendinti programą, įsilaužimų skaičius programoje dalyvaujančiuose namuose sumažėjo 30 procentų, o bendras nusikalstamumo lygis sumažėjo 18 proc.

„Saugios kaimynystės“ nevyriausybinė organizacijatikslai, struktūra, veikla, finansavimo šaltiniai:

2002 metais Nacionalinė šerifų asociacija, kartu su JAV Laisvės korpusu, piliečių korpusu ir Teisingumo departamentu pradėjo įgyvendinti projektą „USAonWatch“. Šis projektas tapo „Saugios kaimynystės“ programos išraiška ir padėjo dar labiau praplėsti visuomenės stebėjimo programas per visą šalį.

„Saugios kaimynystės“ veikla JAV

USAonWatch interneto svetainėje nurodomos šios pagrindinės „Saugios kaimynsytės“ programos teikiamos naudos, kuriomis siekiama pritraukti gyventojus dalyvauti programoje:

 • Bendradarbiavimas su teisėsaugos institucijomis ir kaimynais;
 • Nusikalstamumo mažėjimas;
 • Saugesnė ir malonesnė gyventi aplinka;
 • Vieningesnė bendruomenė;
 • Geresnė komunikacija.

Pernai metais JAV visuomenėje buvo pažymėtas 40 metų programos jubiliejus. Ir nepaisant to, jog per šiuos metus programa keitėsi ir tobulėjo,viena iš  jos ilgaamžiškumo priežasčių – programos pritaikomumas kiekvienos bendruomenės poreikiams, bet kokiai bendruomenės aplinkai. Programa įgauna pačias įvairiausias formas – pvz., „Saugi stovykla“, „Saugus uostas“, „Saugus taksi“ ir pan.

Šiuolaikinės technologijos labai plačiai naudojamos vystant „Saugios kaimynystės“ veiklą JAV. Pareigūnai vis daugiau bendrauja su visuomene naudodamiesi Twitter ir Facebook socialiniais tinklais, nes pastebėję negatyvius veiksmus savanoriai yra linkę juos fiksuoti telefonu ar informaciją apie nusikaltimus siųsti tekstinėmis žinutėmis. Informuoti pareigūnus jau galima ir naudojantis išmaniųjų telefonų programėlėmis, kurias lengva rasti ir kuriomis paprasta naudotis. Šuo metu „USAonWatch“, burdami bendruomenes, kviečia naudotis Facebook, Twitter ir Google+ programomis.

Nemažas dėmesys JAV skiriamas ir įvairių su „Saugios kaimynystės“ programa susijusių mokymų organizavimui, kurie yra laikomi programos branduoliu. Kartu su Teisingumo biuro pagalba buvo paruoštas „Saugios kaimynystės“ įrankių komplektas, skirtas policijos pareigūnų ir bendruomenių narių mokymams. Per pastaruosius penkerius metus šiuos mokymus išklausė daugiau nei 3.500 pareigūnų ir daugiau nei 1.500 bendruomenės narių. Mokymų medžiaga apima tokius klausimus kaip elgesys pandeminių ligų atveju, vyresniojo amžiaus žmonių saugumas, narkotikų vartojimo prevencija, patyčios ir pan.

2012 metais buvo pradėti organizuoti ir internetiniai seminarai (webinarai), o tie, kurie neturi galimybės sudalyvauti juose, šių mokymų medžiagą gali rasti ir youtube.com. Kaip papildoma mokymų priemonė 2012 metų gegužės mėnesį pradėjo savo veiklą USAonWatch akademija, kurioje pagal poreikius dėstoma savarankiško mokymosi mokymų serija, apimanti „Saugios kaimynystės“ programos apžvalgą ir strateginio grupių veiklos planavimo ypatumus.

„Saugios kaimynystės“ programos branduolį JAV sudaro bloko kapitonas, bloko koordinatorius ir bendruomenės nariai. JAV vykdoma programa dažniausiai valdoma bloko kapitono, kuris yra atsakingas grupės koordinatoriui arba bloko organizatoriui. Bloko koordinatorius laikomas tarpininku tarp grupės ir vietos policijos departamento.

Pagrindinės bloko kapitono užduotys yra šios:

 1. Jo prižiūrimoje teritorijoje suburti 10-15 namų grupę ir:
  1. Nustatyta forma pateikti informaciją apie dalyvaujančius asmenis;
  2. Susisiekti su gyventojais ir organizuoti susitikimą su jais;
  3. Dalyvauti blokų kapitonų susirinkimuose;
  4. Išplatinti visiems gyventojams informaciją ir kitą medžiagą apie nusikaltimų prevenciją;
  5. Persiųsti Nusikaltimų prevencijos skyriui „Saugios kaimynystės“ žemėlapį su programos dalyvių pavardėmis, adresais, telefonų numeriais.
 2. Pristatyti „Saugios kaimynystės“ programą naujai atsikėlusiems gyventojams;
 3. Palaikyti ir atnaujinti “Saugios kaimynystės” žemėlapių informaciją;
 4. Skleisti specialią informaciją gyventojams apie dažniausiai toje vietoje įvykdomus nusikaltimus, organizuojamas vestuves ir laidotuves, ilgesnį laiką atostogaujančius kaimynus ir pan.

Bloko koordinatoriaus funkcijos yra šios:

 1. Koordinuoti bendrą „Saugios kaimynystės“ organizavimą ir:
  1. Įdarbinti vietos bloko kapitonus (po vieną kiekvienai 10-15 namų grupei);
  2. Per bloko kapitonus sudominti grupę „Saugios kaimynystės“ veikla;
  3. Sudaryti bendruomenių susirinkimų grafikus;
  4. Gauti ir skleisti informaciją iš blokų kapitonų.
 2. Būti tarpininku tarp bloko kapitonų ir Nusikaltimų prevencijos skyriaus;
 3. Atnaujinti blokų kapitonų sąrašus.

Programoje dalyvaujantys gyventojai atlieka šias funkcijas:

 1. Dalyvauti „Saugios kaimynystės“ grupės susirinkimuose ir naudotis nusikaltimų prevencijos literatūra;
 2. Dalyvauti nuosavybės identifikavimop programoje ir sužymėti jam priklausančias vertybes;
 3. Pažymėti jam priklausančią nuosavybę „Saugios kaimynystės“ ženklu – ženklas turi būti matomas iš gatvės;
 4. Reaguoti į netoleruotinus veiksmus ir nedelsiant apie juos pranešti policijai;
 5. Nuolat surinkti jam priklausančią korespondenciją;
 6. Informuoti bloko kapitonus prieš ilgesnį laiką išvykstant iš namų, kad namai būtų papildomai stebimi.

Kiekvienai pradedančiajai grupei skiriamas specialus pradžios informacijos paketas, pradedamas siųsti naujienlaiškis su naudinga informacija. „Saugios kaimynystės“ grupė JAV steigiama pagal tokią schemą:

 1. Kaimynų subūrimas – stengiamasi pristatyti prgramą visiems kaimynams ir juos sudominti bei patraukti dalyvauti tokioje veikloje;
 2. Susirinkimas dalyvaujant vietos teisėsaugos atstovams;
 3. Bendruomenės poreikių išsiaiškinimas ir veiksmų plano sudarymas – šiuos veiksmus atlikti rekomenduojama vadovaujantis specialiai parengta „Saugios kaimynystės“ veiklos instrukcija;
 4. Komunikacijos plano parengimas – ar bus naudojamasi socialine medija, ar bus rengiami susirinkimai ir pan. USAonWatch siūlo naudotis ir jų parengtu naudojamų technologijų aprašu, kuriame pateikiamos visos galimos priemonės.
 5. „Saugios kaimynystės“ veiksmai – dalyvavimas susirinkimuose ir renginiuose. Kaip organizuoti tokius renginius bei kokiomis progomis geriausia sukviesti bendruomenės narius taip pat pateikiama USAonWatch tinklapyje esančioje metodinėje medžiagoje.

Parengta „Saugios kaimynystės“ grupių asociacijos pagal www.usaonwatch.org informaciją.

Print Friendly

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>